لزوم شرکت دردوره های توانمند سازی سرپرستان
فرایند ورود به دنیای سرپرستی در کوهنوردی مجرای مجزایی ندارد و در واقع یک کوه نورد پس از گذراندن دورهایی که مصوب فدراسیون هست و کسب تجربه بدون گذراندن هیچ دوره یا آموزش خاصی فرایند سرپرستی را شروع میکند درحالیکه این ورزش مخاطرات زیادی دارد و به دلیل تنوع و گستردگی بالای اقداماتی که یک فرد در جایگاه سرپرست برنامه باید بدان آگاهی کامل داشته باشد، عدم اتخاذ تصمیم درست و به موقع و اثر بخش میتواند باعث بروز سوانح و فجایع بزرگتری شود.
ارائه نحوه صحیح آموزش یکی از مباحث مهم در بحث کوهنوردی ایمن هست.لذا قوانین تازه ای که شناخته میشوند در رابطه با یادگیری سطوح فراگیران این دانش تاثیر به سزایی دارند و این باعث بهبود کیفیت وکاربردی شدن علوم میگردد.باتوجه به اینکه مبنای آموزش دوره عمومی کوهپیمایی بر اساس یکسان سازی و کیفیت مطلوب جهت داشتن توان روحی و جسمی بالا جهت مواجه با شرایط سخت و غیر قابل پیش بینی کوهستان می باشد و هدفهای اموزشی بر این راستا تنظیم میشود، لذا نیازمند یک روش صحیح و منطقی در ارائه آموزش می باشیم که این مهم به مدد تهیه طرح درس تفصیلی دوره توانمند سازی سرپرستان فراهم گردیده است.
((عباس کلهر))
اهداف کلی دوره:
محتوای این دوره با هدف توانمند سازی سرپرستان تیم های کوهنوردی اختصاص دارد.ازآنجا که علاقه مندان به ورزش کوهنوردی روز به روز در حال افزایش هستند و نیز نقش بی بدیل سرپرستان برنامه در جلوگیری از بروز حوادث در فرایند اجرای یک برنامه به دلیل عدم آشنایی کافی سرپرستان با این ورزش همواره شاهد حوادث دردناکی بوده است.لذا بر آن شدیم تا با طراحی این دوره جهت توانمند سازی سرپرستان تیم ها ، کوهنوردی ایمن تری داشته باشیم.
فراگیران: تورلیدرهای طبیعت و فرهنگی و گردشگری کادر سرپرستی باشگاه ها ، مربی و مربی راهنما هایان .
گنجایش دوره : دست کم 20 نفر در هر دوره تا 30 تن
تعداد روزها و ساعتهای کلاسهای آموزشی :
دروس تئوری:جمعا 86 ساعت
دروس عملی : 32 ساعت یا 4 روز در طبیعت
هزینه شرکت در دوره: 6.600.000 تومان
گواهی پایان دوره :
مدرک رسمی از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری کشور
دروس پیش نیاز:
مدرک تورلیدری یکی از شاخه های گردشگری ، یامربیگری یا راهنمای کوهپیمایی سطح باشگاه
روش تدریس:
1-ارائه به صورت سخنرانی با بهره گیری از وسایل کمک آموزشی مانند اسلاید-نقشه و غیره
2-انجام پرسش و پاسخ به منظور مشارکت فراگیران
3-کار عملی به منظور ارتقای کیفی فرایند آموزش شرکت کنندگان در دوره
تکالیف فراگیران:
شرکت فعال و منظم در جلسات آموزشی تئوری و عملی
نحوه ارزشیابی فراگیران:
1-ارائه تکالیف کارگاهی
2-انجام آزمون چهارگزینه ای و تشریحی
3-آزمون عملی و میدانی
نحوه برخورد با غائبین و متاخرین:
غیبت بیش از یک ساعت در جلسات تئوری موجب اخراج از دوره و عدم دریاف تاییدیه آموزشی میباشد
غیبت در جلسات آموزش عملی به منزله انصراف از دوره تلقی خواهد شد.
سرفصل ها :
نام کلاس | نام مدرس | مدت زمان کلاس |
مسائل حقوقی | ارسلان ضیایی | 8 ساعت |
بیماریهای ارتفاع | دکتر فریدون بیاتانی | 8 ساعت |
مدیریت و رهبری | شهاب بیات بارونی | 8 ساعت |
روانشناسی کوهنوردی | دکتر نسرین دانائی | 8 ساعت |
کارگاه کمک های اولیه | عبدالله علی پور | 8 ساعت |
کارگاه حمل مصدوم | قدیر اسدی | 8 ساعت |
کاربردهای طناب انفرادی | ارسلان محمودی | 8 ساعت |
پیمایش و مسیریابی در طبیعت | بهادر ساکت تبار | 8 ساعت |
بقا در کوهستان | الیاس حیدریان | 120 دقیقه تئوری8 ساعت عملی |
آشنایی با سنگ نوردی | ارسلان محمودی | 120 دقیقه تئوری8 ساعت عملی |
آشنایی با غار نوردی | علی عبدالهی | 120 دقیقه تئوری8 ساعت عملی |
کارگاه هواشناسی | مهندس محسن هاشم نژاد | 8 ساعت |
آشنایی با کوههای ایران و جهان | امین معین | 8 ساعت |
آمادگی جسمانی در کوهنوردی | پریسا نجات خواه – الیاس حیدریان | 16ساعت |